Myjomice « Krążkowy Obwód V
Temat: Personaliznacja tekstu
Zrobilem takie cos, dziala ale tylko wtedy gdy w tekscie jest tylko jeden raz forma osobowa: [PHP] pobierz, plaintext
Źródło: forum.php.pl/index.php?showtopic=33238
Temat: Uproszczona polszczyzna
sensowniej byłoby napisać "Kali je mięso". Podobnie "ja idzie", "on maluje". Czyli zachowana forma osobowa wspólna wszystkim osobom ?
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1163.html
Temat: Nearro
...że wy (w domyśle) demony sługi ludzi zabić macie. A bardziej trafne byłoby: „Każę wam demonom zabić tych ludzi” bądź zwyczajnie „zabijcie tych ludzi”. W tym zdaniu następujące wyrazy zmieniają formę: dunnea – dunnoka – forma podmiotu liczby mnogiej dla trybu rozkazującego asannea – asannet – forma dopełnienia bliższego dla liczby mnogiej ssatorr – ssaton – forma osobowa czasownika dla czasu teraźniejszego niedokonanego Wyróżnienie mówcy nie jest konieczne, jeżeli mówca jest zarazem podmiotem zdania. np.: dunnoka assannet ssaton – zabijmy tych ludzi Kiedy rozkazem jaki mają otrzymać demony jest mordowanie, użycie czasownika jest zbędne. np.: dunnoka assannet! – „my tych ludzi (zabijmy/zjedzmy/zmasakrujmy)”
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1695.html
Temat: LĂĄnbha arrĂĄele
...samogłoska otrzymuje podrzędny akcent ↓) Na razie formy tej używałam w konstrukcjach okolicznika. Gerundium odmienione w ostatnim z omawianych przypadków (↑) oznacza przyczynę. Przykład: MeĂbha eal'tuirraĂleth-d. Ponieważ słyszę (dosł: z powodu mojego słyszenia). tryb proszący i rozkazujący występuje w formie złożonej; eall (coś w rodzaju bezosobowego "błaga się") stawia się przed formą osobową, by utworzyć pokorny tryb proszący (wywołuje on mutację w czasownikach!); ĂŠaln jest wersją z wpływami † Ăn i ma ostrzejsze znaczenie (bliżej bezczelnego "życzę sobie") HIERARCHIA AKCENTÓW Ponieważ rozkład akcentów może okazać się dość ważny, jeśli wystąpią formy tylko nim się różniące (co przewiduję podczas rozbudowywania gramatyki), słów kilka na ten temat: - czasowniki...
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1562.html
Temat: UPR/JKM a libertarianizm
Być może nie pisze do tłuków takich jak ja, ale forma bezosobowa (czasu teraźniejszego) to nie forma osobowa. Jeśli piszę "wymyśla się", "robi się", "jedzie się" to znaczy, że albo nie wiem kto wymyśla, robi, jedzie, albo nie chcę tego podać. Podstawy gramatyki się kłaniają. Wynikanie nie ma tu nic do rzeczy. Ok, tylko że Bartyzel odniósł to do CAŁEGO libertaranizmu, więc Twoje wytłumaczenie jest zdeczka nietrafione. Natomiast jeśli nie podobają Ci się moje zarzuty, to je podważ, a...
Źródło: mikke.fora.pl/a/a,2965.html
Temat: Bledy...
Monga-z tego co pamiętam jeszcze ze szkoły-końcówki by piszemy razem tylko z formą osobową. Ale kiedy miewam wątpliwości-tworzę nowe zdanie. Jeśli chodzi o ortografię, to odkąd siedzę w internecie-mam coraz więcej problemów z podstawowymi wyrazami -nad których pisownią nigdy w życiu wcześniej się nie zastanawiałam-bo była ona dla mnie oczywista. Jestem wzrokowcem i jestem w szoku, że zaczynają mi się kodować w głowie wyrazy z bykami.
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=27380
Temat: Śuaheidan
...zamiast "ì", jako że inne długie samogłoski mają kreseczkę opadającą. To akurat specjalnie, raz dlatego że Ă poprostu lepiej mi wygląda, a dwa, że można to łatwo wpisać na numerycznej >< Formy dopełnieniowe tworzy się alternacyjnie - bliższą częściowo przez sufiks, dalszą w 100% przez alternacje. Nad nazalizacją jeszcze pracuję, ale z grubsza przypomina irlandzką. Co do czasownika, to poza formą osobową (=tematowi) posiada 4 formy bezokolicznikowe (jedna jest stosowana po modalnych, dla pozostałych trzech jeszcze nie mam zastosowania ) Edyt: Zapomniałbym: Imiesłowy: 1.Przeszłe: a)przymiotnikowy (np. zjedzony) b)przysłówkowy (zjadłszy) 2. Teraźniejsze: a) podmiotowy (jedząc) b) dopełnieniowy (jedzący) 3. Przyszły (gdy zjem)
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1545.html
Temat: Fudyń
Nie rozważałeś usunięcia bezokoliczników i zastąpienia ich np. konstrukcją że + forma osobowa, np: "chcę że mam samochód" "lubię że oglądam tv" "mogę że pojadę do USA"
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1921.html
Temat: %&%$%#$&^^&*&*
...Ale już na czwartej stronie przeczuwałam, że tak będzie. Rosa, tak. Mam problem z semantyką w tym temacie :? Jujka, ty się w każdym poważniejszym watku czujesz jako ten króliczek. Może bawi Cię rola królaczka skoro z upodobaniem doszukujesz się goniących? Powtórzę raz jeszcze... o TEMAT mi chodziło, kiedy mówiłam o króliczku... Cóż,jujka, z powyższego wynika, że w roli króliczka stawiasz siebie, o czym świadczy forma osobowa wypowiedzi. I chyba nie tylko ja tak to odebrałam...
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=37952
Temat: Język conlangerów
To ja mam jeszcze takie pytanie: jeżeli piszemy oddzielnie zaimek, to do czasownika doklejamy go, czy robimy wtedy zdanie z formą "bezosobową" czasownika? Czyli inaczej czy dopuszczamy zdania typu: "ja robię cośtam", czy tylko: "robię cośtam" i "ja robić cośtam". Ew. czy tylko forma osobowa, bez oddzielnego zaimka?
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,258.html
Temat: LIPCOWE DWULATKI - SŁODKIE TRUSKAWKI, cz. 12
...pokoje z zabawek i igieł choinkowych. Bardzo się cieszę, że Kubuś wyzdrowiał (no, prawie). Joanna, bardzo mi przykro z powodu taty.... że tak długo się ciągnie ta niepewność. Mój Bobek też niezwykle kleisty i całuśny się zrobił. I mówi coraz częściej i więce. Dzisiaj patrząc przez okno: "tata, tam na moje oko". To była odpowiedź na "gdzie idziemy na sanki?" Mała, bardzo, bardzo się cieszę z Hefryka. Życzę, by forma osobowa "Hefryk" pozostała.
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=66309
Temat: Śuaheidan
...on jako "so". Następnie "ir", które jest partykułą podmiotu dla rodzaju nieżeńskiego. Partykuła taka dla rodzaju żeńskiego to 'ar'. Używamy ich zawsze przed rzeczownikiem w funkcji podmiotu. Ponadto można z ich pomocą stawiać inne części mowy w funkcji podmiotu, ale o tym późnie. Następnie mamy znanego już nam łosia i jego imię czyli Ksawery. DhaĹt ĂŠt in-thaĂm, in-taoil ĂŤ śàth in-tĂm DhaĹt - forma osobowa dhaĹtid - mieć. ĂŠt - wiadomo. "In" to partykuła biernika a występujące po niej wyrazy to odpowiednie formy dopełnienia bliższego słów "thaim" - siostra, "taol" - dom i "tĂm" - rok. "ĂŤ" to spójnik "i" a "śàth" to liczebnik "siedem" Pozostałe liczebniki: ĂĄn - jeden tu - dwa tĂĹ - trzy cahyr - cztery pĂĄn - pięć...
Źródło: conlanger.fora.pl/a/a,1559.html